Logo dla stomatologa, logo dla dentysty – jakie być powinno?
Wyróżnienie się na niezwykle konkurencyjnym rynku stomatologicznym nie jest łatwe. Jeśli stworzymy dobre logo, mamy przewagę nad innymi początkującymi już na starcie. Znak firmowy reprezentuje naszą działalność, zaprasza pacjenta do nawiązania relacji z nami oraz ją podtrzymuje. Pozwoli nam być też lepiej rozpoznawalnymi – nie tylko w Internecie. Jakie są cechy dobrego logo dla stomatologa? Czym należy się kierować przy jego tworzeniu, a czego unikać?
Cechy dobrego loga dla stomatologa
- Prostota. Nasze logo powinno być łatwe do zapamiętania i dobrze prezentować się na różnych przedmiotach i powierzchniach – dlatego nie może być skomplikowane.
- Odpowiednia czcionka. Przede wszystkim powinna być czytelna. Pacjentowi trudno będzie zapamiętać nazwę gabinetu, jeśli będzie miał trudności z jej odczytaniem. Warto wybrać czcionkę, która podkreśli profesjonalizm praktyki lekarskiej – np. Times New Roman lub Corsiva. By wyróżnić swoje logo, warto poeksperymentować z zestawieniem dwóch krojów czcionek lub różnych grubości tego samego kroju. Jeśli zależy nam na minimalizmie i maksymalnej prostocie, możemy ograniczyć się do samych inicjałów lub skrótu.
- Nawiązanie do branży. Symbol, którego użyjemy, powinien być spójny z nazwą – to też ułatwi kojarzenie logo i zapamiętanie go. Warto też, by w jakiś sposób nawiązywał do stomatologii. Jeśli jednak nie chcemy używać oczywistej symboliki, a mamy ciekawe nazwisko lub nazwę gabinetu, możemy pomyśleć nad grafiką, która będzie nawiązywała do nas. Obraz często mówi dużo więcej, niż słowa – warto o tym pamiętać przy tworzeniu logo.
- Właściwe dobranie barw. Warto wybrać kolory, które będą wywoływać pozytywne skojarzenia i uczucia. Stonowane, przyjemne dla oka barwy uspokajają i działają kojąco. Kolory biały i niebieski kojarzą się z czystością i zdrowiem. Ciemnozielony i ciemnoniebieski podkreślą profesjonalny charakter firmy. Można również nawiązać do koloru warg i jamy ustnej – często wykorzystywane kolory w stomatologii to biały, czerwony i różowy.
- Unikalność. Logo powinno się wyróżniać. Warto o tym pamiętać przy dobieraniu nazwy, symbolu i kolorów, które w nim zawrzemy. W logo gabinetów stomatologicznych często pojawia się kolor niebieski i ząb trzonowy – jeśli chcemy ich użyć, warto, byśmy jakoś przełamali ten schemat – np. innym odcieniem lub krojem czcionki. Pozwoli nam to być rozpoznawalnymi wśród konkurencji.
- Profesjonalizm. Zarówno stronę internetową, jak i logo warto powierzyć profesjonaliście. Zaprojektuje on znak firmowy w taki sposób, by idealnie nas reprezentował na różnych płaszczyznach styku z pacjentem.
Co warto wiedzieć tworząc logo dla dentysty?
O czym warto jeszcze pamiętać przy tworzeniu logo dla stomatologa? Przede wszystkim o tym, jak widzi nas pacjent i dlaczego do nas przychodzi. Dla większości ludzi wizyta w gabinecie stomatologicznym nie jest przyjemnością, lecz obowiązkiem, który trzeba spełnić. Dla wielu przykrym obowiązkiem. Istnieje też spore grono ludzi, którzy panicznie boją się dentysty. No i mamy jeszcze dzieci – niełatwych pacjentów, którzy wymagają specjalnego i umiejętnego podejścia.
Warto więc, by logo kojarzyło się z czymś przyjemnym. Surowe kształty i krzykliwe kolory mogą odstraszać. Obłe i koliste kształty oraz spokojne barwy będą zdecydowanie lepsze. Dodatkowo logo nawiązujące w jakiś sposób do uzdrawiania lub harmonii będzie kojarzyło się z dobrostanem.
Jeśli sporą część pacjentów będą stanowiły dzieci, warto pomyśleć nad wprowadzeniem do logo animowanych uśmiechniętych twarz – np. w postaci uśmiechniętych zębów. Takie małe elementy, z którymi będzie miał styczność mały pacjent sprawią, że będzie czuł się bardziej komfortowo.
Logo dla gabinetu stomatologicznego – zalety
Po co nam właściwie logo? Logo reprezentuje firmę na rynku i zapewnia jej osobną tożsamość. To szczególnie ważne, kiedy pracujemy w tak konkurencyjnej branży, jak stomatologia.
Przemyślane logo daje też możliwość wywarcia dobrego pierwszego wrażenia. Poza tym to inwestycja w przyszłość. Jeśli będzie ponadczasowe i spójne z charakterem naszego gabinetu, z pewnością inwestycja w nie zwróci się nam z nawiązką.
Jeśli nie chcemy, by nasz gabinet zginął w gąszczu innych, był rozpoznawalny, a do tego miło kojarzył się pacjentom, nie bagatelizujmy wagi dobrego znaku firmowego.