Jak pozyskać pacjentów do gabinetu stomatologicznego

Marketing dla gabinetów i klinik stomatologicznych –  czyli jak pozyskać pacjentów?

Marketing gabinetu stomatologicznego w początkowej fazie bazuje na pytaniach, których odpowiedzi, nie tylko dadzą pogląd na sytuację wyjściową gabinetu, ale będą podwaliną stworzenia koncepcji marketingowej. Dlatego podejmując się promocji gabinetu czy kliniki, odpowiedz sobie w pierwszej kolejności na następujące pytania:

 • Kim jest Twoja konkurencja i jakie są jej mocne strony?
 • Jakie masz lokalne warunki na to, by zbudować swoją bazę Pacjentów?
 • Jaka jest Twoja przewaga nad otaczającą Cie konkurencją?
 • Jakie potrzeby mają Twoi potencjalni i stali Pacjenci?
 • Czy Pacjenci oczekują od Ciebie konkretnych usług?
 • Jakie masz warunki i możliwości promocji w lokalnej społeczności?
 • Kim są Twoi Pacjenci na główne usługi i jakim językiem do nich trafisz?
 • Jakie usługi lubisz wykonywać każdego dnia – praca powinna być przyjemnością. 🙂 Może akurat na usługi, które lubisz wykonywać brakuje Ci Pacjentów?
 • Jaki jest poziom Twoich cen, może warto je podnieść żeby móc pracować mniej?

Decydując się na mikroprzedsiębiorstwo i bycie na rynku usług stomatologicznych, pamiętaj, że nie możesz być dla wszystkich. Zastanów się do jakiej grupy docelowej Pacjentów, chcesz trafić i jakie usługi możesz im zaoferować. W czym jesteś najlepszy i jakie są Twoje mocne strony? Segmentacja Pacjentów pozwoli Ci na trafienie w niszę i w połączeniu z dobrze ukierunkowanym marketingiem, utwierdzenie swojej pozycji na rynku.

Dlaczego warto się promować – czyli jak połączyć pasję z biznesem?

Gabinet stomatologiczny bądź centrum stomatologiczne, które prowadzisz, jest połączeniem zarówno Twojej pasji, jak i biznesu, którego się podjąłeś. Podziwiamy to, że zdecydowałeś / zdecydowałaś się wziąć odpowiedzialność finansową i społeczną za ludzi, z którymi pracujesz na codzień – mało kto jest w stanie podjąć takie wyzwanie. Co prawda nie ma nic lepszego, jak hobby, które może stać się częścią naszego życia w formie podjętej pracy, ale jest to również niemałe wyzwanie. Konkurencja wśród stomatologów jest duża i przy obecnym rozwoju technologicznym, dostępie do informacji, a co za tym idzie świadomości Pacjentów, wyróżnienie się na tle sąsiadujących stomatologów, wymaga dobrze rozpisanego planu.

Jak zdobyć pacjentów?

Tradycyjne ulotki, baner lub billboard, w obecnym otoczeniu konkurencyjnym i czasach mogą okazać się niewystarczające. Na podstawie prowadzonych przez nas badań wiemy już, że wykupienie reklamy w lokalnym radio czy gazecie, to reklamy, które sprawdzają się w przypadku gabinetów w miejscowościach do 35 000 mieszkańców, pociągające za sobą niemałe koszty, które nieprawidłowo użyte, również mogą przynieść mierny wręcz zerowy skutek.

Czy wiesz, że każdy nowo pozyskany i zadowolony z obsługi Pacjent pierwszorazowy, jest w stanie przyprowadzić do Twojego gabinetu kolejnych 3 Pacjentów? Ilość Pacjentów pierwszorazowych, a co za tym idzie miesięczne przychody to wyraz Twoich umiejętności, ale przede wszystkim skutecznych działań marketingowych. Prowadząc gabinet, powinieneś spojrzeć na niego przez pryzmat sprzedaży usług, które oferujesz swoim Pacjentom. Jesteś stomatologiem, ale też handlowcem, managerem, HRowcem, psychologiem a nawet coachem dla swojego Zespołu.

Efektywna sprzedaż usług stomatologicznych to suma dobrze przygotowanego, zaplanowanego, a następnie wdrożonego planu marketingowego, na który składa się aktywna promocja gabinetu.

Metody pozyskiwania pacjentów

Marketing stomatologiczny to suma wielu działań, które nakierowane na konkretnych odbiorców, ugruntowują Twoją pozycję i pozwolą wpisać Ci się na mapę dobrych i polecanych stomatologów w wybranej lokalizacji.

Jakie działania przyniosą oczekiwane efekty?

Mobilna strona internetowa

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – strona www, która zarabia dla Ciebie pieniądze.

Przejrzysta i sterylna niczym gabinet, zawierająca niezbędne informacje o usługach, opinie Twoich Pacjentów, informacje o cenach czy innowacjach, które wprowadzasz. Dobra strona www to ta, która zawiera optymalną ilość potrzebnych informacji. Zbyt krótka i oszczędna, nie spełnia oczekiwań Pacjenta pod względem potrzeby uzyskania potrzebnej wiedzy.

Pamiętaj, by strona www nie była też przeładowana informacjami. Trudny, skomplikowany język i naukowe treści, zniechęcają i skłaniają do poszukiwania bardziej przystępnej i łatwiejszej w treści strony – Twojej konkurencji. Zatrzymaj Pacjenta słowem, zainteresuj i uprzedź jego pytania, podsuwając mu najistotniejsze informacje. Pamiętaj też, że teksty, które napiszemy na Twoją stronę www będą miały odpowiednie nasycenie najczęściej wyszukiwanych fraz przez Twoich potencjalnych Pacjentów w okolicy Twojego gabinetu.

Pacjenci lubią piękne zdjęcia i filmy, które odwzorowują pracę i życie w Twoim gabinecie. Zadbaj o dobrej jakości sesję fotograficzną, pokazującą Twój zespół, scenki podczas pracy i gabinet z różnej perspektywy. Materiały foto i filmy dla gabinetu stomatologicznego to idealny sposób, na pokazanie siebie od bardziej przystępnej i przyjaznej strony dla Pacjenta. Zrezygnuj ze zdjęć stockowych, nieoddających rzeczywistości, które obecne są prawdopodobnie na kilkunastu innych stronach www gabinetów w całej Polsce.

Zadbaj o responsywność strony czyli o to żeby dopasowywała się do każdego urządzenia od najnowszego laptopa, poprzez telefon a na SMART TV czy konsoli kończąc. Coraz więcej młodych ludzi, najważniejszych informacji, szuka w drodze do domu, lub w przerwach od pracy/uczelni, wykorzystując do tego tablety i smartphone’y. Wersja mobilna strony to podstawa zakładanych działań dobrego zaistnienia w sieci a także późniejszych działań marketingowych dla gabinetu.

Należy pamiętać, że w chwili obecnej aż 60% ruchu generowanego przez nowych Pacjentów na stronach internetowych gabinetów naszych Klientów, pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych.

Czego tak naprawdę Pacjenci szukają na Twojej stronie www?

 • Czy jesteś w stanie zaspokoić ich potrzebę stomatologiczną?
 • Ile będą musili za to zapłacić i ile na to czekać?
 • Czy będą mogli skorzystać z rat medycznych?
 • Opinii innych Pacjentów, którzy już skorzystali z Twoich usług.
 • Jakiego używasz sprzętu i materiałów do zabiegów?
 • Jaka jest gwarancja świadczonych przez Ciebie usług?
 • Jakie masz kwalifikacje i czy specjalizujesz się w konkretnych dziedzinach?
 • Jakie są ceny Twoich usług i czy przewidujesz oferty promocyjne?
 • Czy Twój gabinet jest przyjazny Małym Pacjentom?
 • Rejestracji online i kontaktu do gabinetu.

(Zadbaj o dedykowaną zakładkę dla najmłodszych. Opisz w niej, jak przebiega wizyta adaptacyjna, i czego mogą od Ciebie oczekiwać rodzice? Zadbaj w gabinecie o kącik dla najmłodszych, drobne upominki, a nawet konkursy. Zadowolone dziecko a co za tym idzie zadowolony Rodzic to Twój najlepszy Pacjent).

(Zadbaj o udogodnienie i możliwość zarejestrowania się przez stronę. To ukłon w stronę Pacjentów, którzy cenią, szybkie rozwiązania, po które mogą sięgać o każdej porze. Idź dalej i załóż panel Pacjenta, w którym może śledzić historię wizyt i ewentualny rozpisany, przyszły plan leczenia).

Marketing gabinetu

Daj się znaleźć – wizytówka w Google Moja Firma.

To absolutna podstawa, od której powinieneś zacząć, jeśli chcesz zaistnieć w świadomości przyszłych Pacjentów. Dobrze uzupełniona, skategoryzowana, opisana i prowadzona daje Ci możliwość regularnej kontroli nad oceną, jaka jest Ci wystawiana przez Pacjentów i wejście w interakcję z Pacjentami.

Postawi Cię to w świetle przedsiębiorcy otwartego, słuchającego i biorącego pod uwagę opinię Pacjentów. W Twojej wizytówce nie może zabraknąć podstawowych informacji zawierających dane kontaktowe, adres, godziny pracy.

Postaw na mocną pozycję w wyszukiwarce – Google Ad’s i nie tylko..

To klucz do bycia wysoko w wynikach wyszukiwarki a także do pojawiania się niskim progiem wejścia na popularnych ogólnopolskich portalach. Najbardziej popularne wpisywane frazy:

Gabinet stomatologiczny X (gdzie X to nazwa miasta lub dzielnicy)

Dobry Dentysta np. Kraków

Dobry Stomatolog np. Katowice

Dentysta 24h – jeśli świadczysz taką

To frazy, w które warto zainwestować. Reklama Google Ads to jedna z najskuteczniejszych reklam, bowiem jest najszybszą odpowiedzią na to, czego potrzebują i poszukują Twoi potencjalni Pacjenci. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to pierwszy krok, to zbudowania zaufania na linii gabinet-Pacjent. Przeprowadziliśmy już tysiące kampanii dla naszych Klientów z całej Polski, specjalizujemy się w zaawansowanych i dedykowanych kampaniach pod wybraną grupę Pacjentów koncentrując się na wybranej części danego miasta żeby nie przepalać zainwestowanego przez Ciebie budżetu i rozliczyć każdą zainwestowaną przez ciebie złotówkę.

Poszybuj wysoko na skrzydłach pozycjonowania.

SEO, czyli optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki internetowej. Poprzez odpowiednie umieszczenie słów kluczowych w treści strony, które są najczęściej wyszukiwane, masz szansę szybciej i skuteczniej trafić do odbiorcy, poprzez pojawienie się w top10 wyników.

Optymalizacja strony pod kątem SEO, przeprowadzana jest na dwóch płaszczyznach, tej widocznej dla oka – czyli wprowadzeniu w tekst słów kluczowych a także zmian od strony niewidocznej dla użytkownika, czyli zmiany w kodzie witryny. Jest to pierwszy etap pozycjonowania strony. Następnie pozyskuje się linki, które mają bezpośredni wpływ na zbudowanie autorytetu strony.

Takie działania zapewniają wzrost widoczności strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Branża stomatologiczna to zazwyczaj działania lokalne. Właśnie dlatego warto skupić się na tzw. Local SEO.

Bądź bardziej Social dla swoich Pacjentów.

Nie ma nic bardziej skutecznego niż możliwość kreacji swojej marki w mediach społecznościowych. Facebook to inteligentne połączenie reklamy z platformą społeczną, którą możesz stworzyć ze swoimi Pacjentami. Zainteresuj ich nowinkami, wiadomościami z zakresu higieny jamy ustnej, pochwal się szkoleniami, które ukończyłeś, zachęć do dyskusji i wymiany wiedzy.

Facebook to medium wymagające i zaniedbane lub źle prowadzone, bardzo szybko sprawi, że gabinet zostanie w nim zapomniany. Wymaga dobrego i nieprzeciętnego pomysłu, systematyczności i czasu (około 6 miesięcy) na to, by móc ocenić pierwsze rezultaty i zauważyć realny wzrost zainteresowania gabinetem.

Content Marketing – moc przekazu, słowem pisana.

Content Marketing to strategia, oparta na tworzeniu wartościowych treści, które odpowiednio dystrybuowane mają na celu trafić do odbiorcy. Content nie tworzy treści suchych i jedynie informacyjnych, a takie, które inicjują powstanie dialogu i więzi na linii nadawca (Ty) – odbiorca (Pacjent). Informuje, edukuje, sprzedaje, zmusza to podjęcia komunikacji – jest odpowiedzią na szereg pytań i wątpliwości potencjalnego Pacjenta, który przeszukując nieposkromioną otchłań Internetu, finalnie trafia na Twoją stronę i zostaje.

W jakich formach występuje content?

 • posty w mediach społecznościowych,
 • notatki informujące i poradniki,
 • treści mailingowe,
 • treści na blogi,
 • newslettery,
 • infografiki,
 • podcasty,
 • e-booki,
 • video.

Wiedząc, czym jest content i co go tworzy, odpowiedzmy na pytanie, jaki ma cel?

 • Buduje świadomość marki stomatologicznej.
 • Zwiększa ruch na stronie gabinetu.
 • Generuje leady sprzedażowe dla recepcji.
 • W połączeniu z SEO poprawia pozycję firmy w wyszukiwarce Google.
 • Edukuje i sprzedaje usługi – w końcu o to chodzi.
 • Zmusza do komunikacji i rozpoczyna dialog z potencjalnym Pacjentem.

Należy jednak podkreślić istotną rzecz, nawet najlepiej rozpisany content nie obroni się bez solidnego wsparcia. Masowa produkcja treści w mediach społecznościowych, artykuły, newslettery a może i nawet e-booki, nie przyniosą efektu, w postaci klientów Twojej firmy, jeśli nie zadbasz o kampanię. Wielu błędnie zakłada, pojawienie się klientów w momencie stworzenia contentu i zalania jego treścią popularnych mediów społecznościowych. Sytuacja w 100% doprowadzi do dużego rozczarowania, kiedy pomimo regularnie pojawiających się ciekawych treści, nie ma odzewu ze strony potencjalnych Pacjentów. Kto jest w ich mniemaniu winny ? Content i jego słaba treść! Zapewniamy Cię, że to błędna teoria, a na sukces contentu, pracują następujące składowe:

 • dobrze rozpisana i wsparta analityką kampania promocyjna,
 • plan kierowania i generowania leadów, które wesprą sprzedaż treści.

Tworząc treść, istotne jest również to, dla kogo ona powstaje? Kto jest jej obiorcą? A co za tym idzie, jakim językiem powinna być napisana? Czy grupa, do której chcesz trafić, to osoby preferujące luźny, żartobliwy ton, czy może docelowym dla nich będzie język ekspercki i treści w postaci artykułów o wysokiej jakości merytorycznej? Nie ma uniwersalnych treści i uniwersalnego języka, który trafi do każdego odbiorcy i zaspokoi jego potrzebę wiedzy. Treści powstają na podstawie wniosków i wyników analizy, co się dobrze sprzeda i w jaki sposób zostanie to zaserwowane.

Podsumowując, Content Marketing to nie jest tylko tworzenie atrakcyjnych treści. To przede wszystkim szereg działań reklamowych i marketingowych, które wsparte contentem, mają na celu finalne wypracowanie zakładanego planu promocji i sprzedaży Twoich usług.

Marketing gabinetu stomatologicznego

Stomatologia.314.pl – czyli kompendium usług związanych z marketingiem stomatologicznym gabinetów i klinik

www.Stomatologia.314.pl to odpowiedź na każdy z powyższych punktów. Rozpoczynając od stworzenia planu i zaplanowanie strategii, łącząc w sobie wszystkie wspomniane elementy, tworzymy wysokiej jakości rozwiązania marketingowe dla branży stomatologicznej.

Jesteśmy zespołem specjalistów, który nie uznaje kompromisu w osiąganiu średnich i niezadowalających wyników. Podejmujemy szereg działań, które nigdy nie są statyczne i niezmienne a nasza konkurencja stara się nas naśladować. Przejmując opiekę nad Twoim gabinetem, dajemy nowe oblicze Twojej firmie, wsparte solidnym marketingiem.

Co robimy każdego dnia dla naszych Klientów z całej Polski?

 • Projektujemy dedykowane i sprzedażowe strony internetowe dla gabinetów i klinik.
 • Piszemy specjalistyczne teksty na strony www.
 • Projektujemy materiały graficzne takie jak: wizytówki, terminarze, logotypy na ubrania, folie mleczną, którą będziesz mógł okleić szyby gabinetu, szyldy, tablice informacyjne, teczki dla Pacjentów.
 • Tworzymy od podstaw logotypy i szyldy gabinetów wraz z księgą znaku.
 • Odświeżamy dotychczasowe logotypy gabinetów nadając im nowe życie.
 • Przejmujemy odpowiedzialność nad biznesem naszych Klientów w internecie.
 • Badamy użyteczności stron www gabinetów.
 • Optymalizujemy strony gabinetów i klinik.
 • Prowadzimy działania marketingowe 360 dla gabinetów i klinik z całej Polski i Europy.
 • Profesjonalne sesje zdjęciowe, scenek z lekarzami, zdjęć wnętrz etc. i materiał video.
 • Prowadzimy media społecznościowe naszych Klientów i rozmawiamy z ich Pacjentami.
 • Prowadzimy szkolenia dla branży stomatologicznej z budowania marki kliniki w internecie a także z pozyskiwania Pacjentów z Polski i zagranicy na wybrane usługi stomatologiczne.
 • Budujemy wizerunek stomatologa w Internecie.
 • Pozyskujemy Pacjentów pierwszorazowych dla naszych Klientów.
 • Pomagamy braci studenckiej z PTSS-ów z całej Polski poszerzać wiedzę z zakresu marketingu stomatologicznego, którego tak im brakuje podczas codziennych zajęć.

Miarą naszego sukcesu, jest zadowalająca Stomatologa ilość Pacjentów pierwszorazowych w każdym miesiącu współpracy.

Szukamy odpowiedzi na trudne pytania i rozwiązujemy problemy. Mierzymy się z trudnymi przypadkami, wychodząc z nich obronną ręką. Bierzemy na warsztat małe i niewidoczne gabinety, które pod naszymi skrzydłami, odkrywają swój skryty potencjał, ale również duże kliniki, które potrzebują rzetelnego Partnera biznesowego na lata.