Turystyka medyczna wśród stomatologów

Przy obecnym tempie życia często zostaje zaniedbane nie tylko zdrowie psychiczne, ale i też fizyczne. Dlatego wielu Pacjentów korzysta z czasu wakacji i łączy odpoczynek z leczeniem, najlepiej za granicą. Praktyka ta stała się na tyle popularna, że zyskała nazwę turystyki medycznej. To świetnie prosperująca gałąź turystyki, przyciągająca podróżnych m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii czy Norwegii.

Pacjenci korzystają z usług każdej dziedziny medycyny, co tyczy także stomatologii. Częste są przypadki Pacjentów, którzy przyjeżdżają wykonać skomplikowane zabiegi, których koszta mogą zamykać się w nawet kilkudziesięciu tysiącach złotych.

Pozyskiwanie pacjentów zagranicznych

Do pozyskania Pacjentów z zagranicy trzeba dobrze się przygotować, czyli opracować strategie działania. Przyda się tutaj analiza rynku docelowego, określenie grupy odbiorców, analiza biznesowa, czy rozważenie szans i zagrożeń działań w turystyce stomatologicznej.

Marketing będzie newralgiczną częścią strategii pozyskania Pacjentów z zagranicy. Trzeba zadbać zarówno o reklamę, jak i wizerunek. Poleca się zainwestowanie w stronę internetową, aby wyglądała profesjonalnie i przyciągała potencjalnych Pacjentów. Strona powinna również posiadać kilka wersji językowych, aby jak najwięcej osób mogło zapoznać się z ofertą.

Warto również rozważyć współpracę serwisami internetowymi, które pośredniczą w kontakcie pomiędzy Pacjentem, a gabinetem stomatologicznym. Istnieje szansa, że ofertą gabinetu zainteresuje się więcej osób. Z drugiej strony należy pamiętać, że serwisy te najczęściej są płatne.

Pacjent z zagranicy – jak się zrozumieć

Turystyka dentystyczna wymaga od personelu stomatologicznego znajomości co najmniej języka angielskiego. W Polsce również opłaca się znać język niemiecki ze względu na dużą ilość Pacjentów z krajów niemieckojęzycznych. Duża rolę w komunikacji spełnia kadra recepcji – warto zadbać o edukację pracowników lub zatrudnić osoby, które biegle władają kilkoma językami. W takim układzie Pacjent będzie czuł się najbardziej komfortowo i będzie chętniej korzystał z oferty.

Ceny w gabinecie stomatologicznym dla zagranicznych pacjentów

Nic dziwnego, że turystyka stomatologiczna cieszy się takim powodzeniem w Polsce. Dla Pacjenta z Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych ceny leczenia stomatologicznego są nawet 80% tańsze od oferty w ich krajach. Dodatkowym atutem jest renoma polskich stomatologów, jaką wypracowano poprzez lata. Pod względem stomatologii Polska jest więc jednym z najatrakcyjniejszych przystanków w turystyce dentystycznej.

Jak dodatkowo pomóc pacjentowi?

Każda podróż to niemałe wyzwanie, wiążące się z szeregiem niedogodności i utrudnień dla Pacjenta. Recepcja gabinetu stomatologicznego powinna być gotowa, aby wskazać Pacjentowi informacje o pobliskich hotelach, odpowiednim dojeździe na lotnisko lub polecanych restauracjach. Warto posiadać egzemplarz kulturalnej mapy miasta w kilku językach – w końcu turystyka medyczna to nie tylko zadbanie o zdrowie, ale i też zwiedzanie popularnych punktów oraz rozrywka.