Fotografia stomatologiczna

Fotografia stomatologiczna rozwinęła się z potrzeby dokumentowania procesu leczenia dentystycznego. Zdjęcia zębów i jamy ustnej wykonywane przed, w trakcie i po leczeniu dają możliwość ukazania efektów prowadzonych zabiegów, co też znacznie polepsza komunikację pomiędzy pacjentem a stomatologiem. Dziś cyfrowa fotografia stomatologiczna obecna jest już w niemal każdym gabinecie i klinice, a firmy fotograficzne oferują specjalnie dobrane na potrzeby dentystów zestawy.

Dokumentacja stomatologiczna a fotografia dokumentacyjna

 
Nie ma wątpliwości, że fotografia odgrywa w stomatologii ważną rolę dokumentacyjną. Bez niej trudno dziś wyobrazić sobie prawidłowe planowanie leczenia. Wykonanie zdjęć umożliwia nie tylko bieżącą analizę stanu uzębienia. Taka dokumentacja stomatologiczna pozwala porównać w czasie etapy leczenia i ocenić jego efekty. Dodatkowo fotografie stanowią ważny aspekt edukacyjny dla samego lekarza.

Aby dokumentacja fotograficzna była prowadzona właściwie, powinna zawierać zdjęcia poszczególnych faz leczenia zębów – stanu wyjściowego, etapów pośrednich, a ostatecznie efektów leczenia. Stomatologiczna fotografia dokumentacyjna to dziś cenne źródło informacji. Odgrywa nie mniejszą rolę niż zdjęcia RTG, a daje przy tym możliwość wykonania nieograniczonej liczby fotografii i prostego ich przechowywania.

Ponadto wysokiej jakości zdjęcia to dla stomatologów możliwość konsultowania danego przypadku z lekarzami innych specjalizacji, bez potrzeby obecności pacjenta. Można zatem powiedzieć, że fotografia stomatologiczna pozwala na przeprowadzenie kompleksowego leczenia oraz dokładne jego udokumentowanie.

Fotografia stomatologiczna w Twoim gabinecie – od czego zacząć?

 
Rozpoczynając przygodę z fotografią dla stomatologów dobrze jest zacząć od uniwersalnego kursu fotografii dokumentacyjnej. Dzięki niemu lekarz może nauczyć się wszystkiego tego, co pozwala wdrożyć fotografowanie pacjentów do codziennej pracy. Dzięki kursom stomatolog nabywa zarówno umiejętności właściwego wykonywania zdjęć, jak i archiwizowania zebranego materiału.

Kolejnym krokiem jest zaopatrzenie gabinetu lub kliniki w odpowiedni sprzęt fotograficzny. Na początku dobrze jest skupić się na kilku najważniejszych aspektach – właściwym aparacie, dającym możliwość ustawienia manualnego, odpowiednim obiektywie i oświetleniu, fizycznej wielkości matrycy oraz wadze całego sprzętu, która wpływa na wygodę użytkowania.

W sklepach fotograficznych, takich jak cyfrowe.pl, można kupić kompletny zestaw do fotografii stomatologicznej, który doskonale sprawdzi się w pracy stomatologa. Dentysta nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy, aby wybrać właściwy asortyment.

Zestaw do fotografii stomatologicznej

Zestaw do fotografii stomatologicznej to profesjonalny sprzęt zdjęciowy. Wszelkie aparaty kompaktowe, a tym bardziej smartfony, nie wchodzą w tym przypadku w rachubę. Przykładowo w sklepie fotograficznym cyfowe.pl dostępne są gotowe zestawy dla stomatologów oparte na lustrzankach:

 

  1. Zestaw Olympus:
    • aparat Olympus OM-D E-M10 Mark IV
    • obiektyw Olympus 14-42 EZ
    • obiektyw Olympus M.ZUIKO DIGITAL 60 mm f/2.8 Macro
    • lampa błyskowa Olympus STF-8
    • karta pamięci SanDisk SDXC EXTREME PRO 64GB 170MB/s V30 UHS-I U3
  2. Zestaw Sony:
    • Zestaw Sony:
    • obiektyw Sony FE 90 mm f/2.8 Macro G OSS (SEL90M28G.SYX)
    • lampa Newell LED RF-550D
    • karta pamięci SanDisk SDXC EXTREME PRO 64GB 170MB/s V30 UHS-I U3
  3. Zestaw Nikon:
    • aparat Nikon D7500
    • obiektyw Nikkor 85 mm f/3.5 AF-S DX Micro ED VR
    • lampa Nikon SB-R1 makro
    • karta pamięci SanDisk SDXC EXTREME PRO 64GB 170MB/s V30 UHS-I U3

W fotografii stomatologicznej najlepiej korzystać z obiektywów makro. Dzięki nim można wykonać fotografie zębów i jamy ustnej w rozmiarach rzeczywistych oraz z bardzo bliskiej odległości. Wyżej wymienione aparaty Nikon, Olympus i Canon to sprzęt posiadający wszystkie parametry do wykonania precyzyjnej fotografii dentystycznej. Na ich obiektywy należy nałożyć wskazane lampy pierścieniowe, które jednolicie oświetlą fotografowane pole.

 

Zdjęcia wykonywane w stomatologii to w większości makrofotografie, dlatego kolejnym ważnym elementem będzie obiektyw makro o ogniskowej min. 60 mm. Im większa ogniskowa obiektywu, tym fotografowanie może odbywać się z dalszej odległości. Przybliżenie będzie tak samo wyraźne, a wykonanie zdjęć dużo bardziej komfortowe – zarówno dla lekarza, jak i pacjenta.

 

Akcesoria do fotografii stomatologicznej

Obok podstawowego sprzętu warto zaopatrzyć gabinet także w inne, niezbędne w codziennej pracy akcesoria do fotografii stomatologicznej. Oferowane stomatologom zestawy dają możliwość zmiany i rozbudowy o dowolną liczbę elementów typu: dodatkowy obiektywy, korpusy, lampy błyskowe lub studyjne. Ponadto wykonanie dokumentacji zdjęciowej będzie wymagało posiadania takich przedmiotów jak rozwieracze czy różne typy luster – najlepiej w kilku rozmiarach. Właściwie dobrane akcesoria do fotografii stomatologicznej zapewnią estetykę i jakość zdjęć na najwyższym poziomie.

Zalety korzystania z fotografii stomatologicznej w gabinecie:

  • możliwość precyzyjnej oceny poszczególnych etapów pracy –  od początkowego stanu zębów aż do efektu końcowego, co wpływa na wyższą jakość leczenia pacjentów,
  • poprawa komunikacji z pacjentem, dzięki możliwości bieżącego zapoznania się z zarejestrowanym materiałem,
  • powstanie nowego sposobu dokumentacji stomatologicznej – wykonane zdjęcia to szybki i prosty w przechowywaniu materiał,
  • możliwość podniesienia umiejętności dzięki analizie zdjęć zrobionych w dużym powiększeniu i wyświetlonych na dużym ekranie,
  • ulepszenie komunikacji z technikiem dentystycznym i pozostałymi specjalistami,
  • tego typu fotografia może służyć także jako dowód w razie roszczeń sądowych.